Jak wybrać filtr wody w kuchni?
Październik 1, 2019
Dzbanek do wody - jaki jest najlepszy
Dzbanek do wody – jaki jest najlepszy?
Październik 10, 2019
Pokaż wszystkie

Czy filtr odwróconej osmozy się opłaca?

Zauważmy, że jakość wody w naszych domach bywa naprawdę różna z uwagi na wiele różnorodnych czynników. Jednakże wszyscy chcieliby mieć wodę, jak najlepszej jakości. Nie ma w tym przecież nic dziwnego, gdyż jest to przecież kwestia naszego zdrowia.

Jak wiadomo, odwrócona osmoza to metoda otrzymywania wody pitnej jak najwyższej jakości, którą stosują także producenci wody butelkowanej. Co ważne, filtry, można zamontować pod kranem. Filtry te, używając ciśnienia wody przepuszczają wyłącznie cząsteczki wody. W ten sposób z roztworu o większym stężeniu, a więc brudnej wody, otrzymujemy roztwór o mniejszym stężeniu, a więc czystą wodę. Co ważne, z wody zostają usunięte zarówno metale ciężkie, jak również piasek, rdza, zanieczyszczenia mechaniczne, a także wirusy oraz bakterie.

Warto także dodać, że filtr odwróconej osmozy pozwala zatrzymać od 95% aż do 99,8% wszelkich substancji. Filtry te są niezwykle skuteczne, jednakże woda do przefiltrowania musi mieć właściwą temperaturę (od 5 do 30 stopni C). W innym razie może dojść do zaburzenia całego procesu filtracji bądź też do uszkodzenia błony osmotycznej. Warto więc pamiętać, o odpowiedniej temperaturze wody, abyśmy mieli pewność, że jest ona najwyższej jakości.

Czy filtr odwróconej osmozy jest opłacalny?

Należy podkreślić, że 10 lat picia wody butelkowanej będzie nas kosztowało ponad 4 tysiące złoty na 1 osobę – jest to ponad 2 500 złoty więcej aniżeli w przypadku korzystania z filtra odwróconej osmozy. Trzeba także pamiętać, iż woda z kranu w naszej kuchni jest nie tylko używana do picia. Zazwyczaj korzystamy z niej także podczas każdej innej czynności, możemy tutaj na przykład wymienić gotowanie potraw, zmywanie naczyń, bądź też płukanie owoców bądź też warzyw, czyli zużycie wody z pewnością będzie większe.

Jednakże, jeżeli pijemy wodę z kranu, nasze koszty będą aż pięciokrotnie wyższe przy użyciu filtra odwróconej osmozy. Czy w takim razie to w ogóle się opłaca? Wszystko tak naprawdę zależy tylko od nas i naszego zapotrzebowania na wodę.